HIPERION
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
HIPERION

Samo opušteno i budi ono što jesi
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
CRNI
BLEK
BLEK
CRNI


Muški
Broj poruka : 17737
Godina : 51
Location : Novi Sad
Datum upisa : 13.11.2007

Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima Empty
PočaljiNaslov: Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima   Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima EmptyPet Jan 30, 2009 1:59 pm

Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima

Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima Cigare-v

U Srbiji se danas obeležava Nacionalni dan bez duvanskog dima. Ministarstvo zdravlja će tim povodom u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" održati konferenciju za novinare.

Ove godine je započeta i jednogodišnja kampanja o štetnosti pušenja, koja je usredsređena na posledice pasivnog udisanja duvanskog dima. U sklopu kampanje koja se u prvoj polovini godine sprovodi pod sloganom "Duvanski dim je serijski ubica", a u drugoj "Izbaci duvanski dim" u Srbiji je najavljeno uvođenje postepene zabrane pušenja u restoranima i kafićima.
Nazad na vrh Ići dole
http://nesalomivi.smfforfree3.com/index.php?action=forum
CRNI
BLEK
BLEK
CRNI


Muški
Broj poruka : 17737
Godina : 51
Location : Novi Sad
Datum upisa : 13.11.2007

Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima Empty
PočaljiNaslov: Re: Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima   Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima EmptyPet Jan 30, 2009 1:59 pm

Evo odma prestajem Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima 787960
Nazad na vrh Ići dole
http://nesalomivi.smfforfree3.com/index.php?action=forum
CRNI
BLEK
BLEK
CRNI


Muški
Broj poruka : 17737
Godina : 51
Location : Novi Sad
Datum upisa : 13.11.2007

Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima Empty
PočaljiNaslov: Re: Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima   Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima EmptySub Jan 31, 2009 2:38 pm

Nacionalni dan bez duvanskog dima

Beograd -- Brojnim manifestacijama danas se obeležava Nacionalni dan bez duvanskog dima.

Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima 92976307749842af84c563868777639_extreme

Duvan je jedan od vodećih uzroka smrti u svetu i jedini legalan proizvod koji ubija polovinu onih koji ga konzumiraju. Prema istraživanjima iz poslednje decenije u Srbiji je od posledica pušenja umrlo više od deset hiljada ljudi.

Ministarstvo zdravlja je krajem prošle godine pokrenulo kampanju o štetnosti pušenja, usmerenu na posledice pasivnog udisanja dima.

Ulicama Beograda skoro svaki treći čovek šeta sa cigaretom u ruci. Istraživanja pokazuju da je u Srbiji i kod kuće i na poslu skoro dve trećine stanovnika stalno izloženo duvanskom dimu.

Na opasnosti od pušenja ukazuju i autori nagrađenih kratkih filmova protiv duvanskog dima. Jedan od njih, Marko Milošević, pušio je godinu i po dana ali je, kako sam kaže, ubrzo shvatio da mu to ne treba u životu.

"Jednostavno mi nije prijalo, video sam da to nisam ja, da ne želim da imam jednu takvu naviku u životu. Što se tiče moje neke privatnosti gledam da je to neko okruženja bez pušenja. Kod mene, u mojoj sobi ne sme da se puši. Svako ko dolazi tu to dobro zna i onda su pripremljeni na to", kaže Marko.

Kratki filmovi protiv duvanskog dima su samo deo kampanje Ministarstva zdravlja. U ovogodišnjoj kampanji najavljeno je uvođenje postepene zabrane pušenja u restoranima i kafićima u Srbiji.

Predsednica Republičke komisije za prevenciju pušenja Srmena Krstev kaže da će i poskupljenje cigareta sigurno pozitivno uticati na ljude u Srbiji.

"Znatno poskupljenje cigareta izvanredno utiče, znači povećanjem cene cigareta za 10 posto dovodi u razvijenim zemljama do smanjenja broja pušača za 4 odsto, a u ovako srednje razvijenim i nerazvijenim kao što smo mi do 8 odsto. Znači mora biti značajno povećanje i to kroz akcize i poreze. To je najefikasnija strategija za odvikavanje od pušenja", objašnjava ona.

Brojna istraživanja i kontrola zdravlja stanovnika Insituta za javno zdravlje Batut pokazali su da je u Srbiji broj pušača u poslednih šest godina smanjen za šest odsto.

U Institutu za plućne bolesti i tuberkolozu više od dve decenije postoji Služba za odvikavanje od pušenja.

Pre skoro dve godine u Beogradu je otvoren i centar "Alen Kar", koji funkcioniše kao savetovalište za odvikavanje od pušenja. Kroz njega je od tada prošlo oko 700 ljudi koji su poželeli da ostave duvan.
Nazad na vrh Ići dole
http://nesalomivi.smfforfree3.com/index.php?action=forum
pekmeeez
esid kik
esid kik
pekmeeez


Ženski
Broj poruka : 1110
Godina : 38
Location : Rijeka
Datum upisa : 26.08.2008

Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima Empty
PočaljiNaslov: Re: Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima   Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima EmptySub Jan 31, 2009 5:12 pm

juče? ajd super, taman zapalila cigaru....bio bi mi bed Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima 787960
Nazad na vrh Ići dole
http://pekmeeez.deviantart.com/
Sponsored content





Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima Empty
PočaljiNaslov: Re: Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima   Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Danas Nacionalni dan bez duvanskog dima
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
HIPERION :: DRUŠTVO :: KOMENTARI DOGAĐAJA-
Skoči na: