HIPERION
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
HIPERION

Samo opušteno i budi ono što jesi
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Ode Kep!

Ići dole 
AutorPoruka
CRNI
BLEK
BLEK
CRNI


Muški
Broj poruka : 17737
Godina : 50
Location : Novi Sad
Datum upisa : 13.11.2007

Ode Kep! Empty
PočaljiNaslov: Ode Kep!   Ode Kep! EmptySre Feb 04, 2009 9:54 am

Ode Kep!

Australija odlučila da nema prepreka za izručenje Kapetana Dragana Hrvatskoj kako bi mu se tamo sudilo za navodne ratne zločine, advokati najavili žalbu


Ode Kep! Thumb_draganvasiljkovic

BEOGRAD - Australijski sud doneo je juče odluku kojom se konstatuje da nema prepreka da se Dragan Vasiljković poznatiji kao Kapetan Dragan izruči Hrvatskoj, koja je za njim raspisala poternicu za počinjene ratne zločine početkom devedesetih godina. Vasiljković je uhapšen 20. januara 2006. u Sidneju kao australijski državljanin, pod imenom Danijel Sneden. Odbrana Vasiljkovića najavila je da će podneti žalbu na ovu odluku, za šta ima rok od dve nedelje. Prema pisanju australijskih medija, Kapetan Dragan u ovom trenutku svojim advokatima već duguje skoro 200.000 dolara.

Vuk Bojović, dugogodišnji prijatelj Vasiljkovića, ne sumnja da će Hrvati biti nemilosrdni.

- Nikada nije kršio pravila ratovanja, o tome sam slušao od mnogih njegovih saboraca. Zamerio se ovdašnjem režimu kada je rekao da će sledeći put doći u Hrvatsku na tenku. Niko normalan ne može očekivati pravično suđenje. Tamo će ga zatvoriti i naći neke srpske džukele koje će za sto evra lagati! Ne bi me čudilo ni da se posle nekoliko dana ubije! Žao mi je, on je sjajan čovek, ali našao se u nesrećnom vremenu - kaže Bojović.
Borislav Mikelić, nekadašnji predsednik Republike Srpske Krajine, takođe veruje da će Hrvati od suđenja napraviti predstavu veličajući otadžbinski rat.

- Ono što ja znam o njegovom radu ne povezuje se sa zločinima. Obučavao je krajiške Srbe kako da se suprotstave hrvatskoj vojsci. Međutim, Hrvatska je u odsustvu osudila 4.500 Srba bez ikakvih dokaza, a njih 960 stavljeno je na međunarodne poternice, pa ih sada love po svetu kao zveri. Srbija bi morala da iznese sve to pred sud za ljudska prava u Strazburu - poručuje Mikelić.
S druge strane, Srđan Srećković, ministar za dijasporu, kaže da njegovo ministarstvo nema nadležnosti u ovom slučaju.

- On ima dvojno državljanstvo i kao australijskom državljaninu suđeno mu je po njihovim zakonima. Kad sam bio u Australiji, nisam mogao da ga posetim - kaže Srećković.

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen takođe tvrdi da Srbija nema nikakvu nadležnost u ovom slučaju.
- To je pravni posao koji se obavlja između Australije i Hrvatske. Srbija je u tom izručenju potpuno zaobiđena, nijedno ministarstvo nema nadležnost da se uključi u proces. Trenutak u kome možemo da delujemo jeste kada nam okrivljeni Vasiljković kao državljanin Srbije ili njegova porodica upute zahtev za pravnu pomoć. U tom slučaju ćemo preko službe za međunarodnu pravnu pomoć pružiti svu neophodnu asistenciju koja može pomoći njegovoj odbrani. Takav zahtev još nije stigao u Ministarstvo - zaključuje Homen.

Hrvatski predsednik Stjepan Mesić izrazio je juče uverenje da će Australija uskoro Hrvatskoj izručiti Dragana Vasiljkovića. On je rekao da Vasiljković formalno ima još dve mogućnosti žalbe, ali da će nakon toga nadležni ministar doneti odluku i da veruje da će biti izručen.

AUSTRALIJSKA ŠKOLA

Kapetan Dragan završio je školu rezervnih oficira, Prvi kraljevski Viktorijin puk u Melburnu, elitnu jedinicu australijske vojske. U Jugoslaviju dolazi 1990, a na poziv srpskog ministra policije odlazi u Knin i postaje komandant jedinica za specijalne namene MUP Krajine, popularnih „Knindža“. Srpske teritorije oslobađa od hrvatskih „Zengi“ bez ijedne žrtve, a ni među svojim vojnicima nema gubitaka. Legenda o Kapetanu Draganu izluđuje Hrvate, ali i Slobodana Miloševića, jer Kep postaje popularniji od njega. Skoro nasilno ga vraćaju u Srbiju, posle čega Krajina pada u ruke Hrvata. Ostaće zabeležena njegova izjava: „Teško mi je bilo. Kao da mi neko siluje ženu a ja vezan moram sve to da gledam“.
U Beogradu osniva humanitarni fond za pomoć ranjenicima i porodicama poginulih boraca. Zbrinjava desetine hiljada. U Žablju kod Zrenjanina pravi prve srpske terene za golf. Odlazi službeno u Australiju, gde će uskoro biti uhapšen
Nazad na vrh Ići dole
http://nesalomivi.smfforfree3.com/index.php?action=forum
 
Ode Kep!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
HIPERION :: DRUŠTVO :: KOMENTARI DOGAĐAJA-
Skoči na: