HIPERION
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
HIPERION

Samo opušteno i budi ono što jesi
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Agresivnost

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Bela

Bela


Ženski
Broj poruka : 291
Godina : 41
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2007

Agresivnost Empty
PočaljiNaslov: Agresivnost   Agresivnost EmptySre Nov 21, 2007 11:57 pm

O agresinosti se govori kad postoji teznja da se nekoj drugoj jedinki nanese steta. Moze se izraziti i fizicki i recima, znaci cilj joj je nanosenje fizickih i psihickih povreda. Za agresivnost se kaze da je jedno od najvecih ljudskih zla i u njoj mnogi vide uzroke ratovanja, ubijanja , nasilja, ...

Postoje nekoliko definicija agresivnosti. Konrad Lorenc (zoolog, dobitnik Nobelove nagrade 1973. godine) kaze da je agresivnost instiktine prirode (da je urodjena) i on tu svoju definiciju yasniva uglavnom na posmatranju ponasanja zivotinja. On smatra da se ljudi medjusobno ne bore zato sto spadaju u razlicite, suprotne grupe, vec stvaraju takve grupe da bi mogli da se bore.

E sad, ratovi i ostala nasilja ne moraju da budu izraz agresivnosti. Mogu da se vode iz raznih politickih, socijlnih, ekonomskih razloga... ali takodje i iz zelje za slobodom i ravnopravnoscu. Zbog toga ona ne mora poticati iz urodjenog motiva i treba razlikovati agresivnost kao samostalni motiv od borbenosti i agresivnosti kao reakcije na frustraciju (e sad, sta su frustracije? , nek objasni neko drugi ), ometanje ili osujecenje potreba, zelja, slobode....Borbenost, pa cak i agreijsa su cak i dosta normalne urodjene reakcije na frustracije. E sad, za razliku od reakcije, motiv je nesto sasvim drugo. To je zelja da unistimo nesto, da ga ostetimo, ili da nekog povredimo i prema nekim ljudima, ovo uzivanje u unistavanju i povredjivanju je znak prisustva agresije kao motiva i ne moze se reci da takav motiv ne moze da se javi kod ljudi, ali ne moze se ni reci da je urodjen u sasvim normalnim uslovima.

Znaci treba razlikovati agresivnost kao instinkt (misljenje antropologa) i kao reakciju na frustracije (misljenje psihologa).

Sta mislite, da li je nasilje i agresivnost kod ljudi stecena ili urodjena??

Ja mislim da je stecena.

Da li je moguce kontrolisati preteranu agresivnost?

Kada uopste smatramo neku osobu agresivnom? Svi mi ponekad suvise impulsivno reagujemo, ali kada je neko bas agresivan?
Nazad na vrh Ići dole
Vlada

Vlada


Broj poruka : 589
Datum upisa : 14.11.2007

Agresivnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Agresivnost   Agresivnost EmptyČet Nov 22, 2007 12:40 am

Ja mislim da je agresivnost genetski povezana sa genima roditelja i izboru načina življenja i sopstvene svesti.
Nazad na vrh Ići dole
Sirena
Razbijačica
Sirena


Broj poruka : 4829
Godina : 29
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2007

Agresivnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Agresivnost   Agresivnost EmptyPet Nov 23, 2007 5:58 pm

1)Sta mislite, da li je nasilje i agresivnost kod ljudi stecena ili urodjena??


2)Da li je moguce kontrolisati preteranu agresivnost?

3)Kada uopste smatramo neku osobu agresivnom? Svi mi ponekad suvise impulsivno reagujemo, ali kada je neko bas agresivan?
------------------------------------------------------------------------------------

1)I urodjena i stecena, kao sto nam je objasnio profesor kod kojeg smo polagali ispit iz psihijatrije! Agresivnost 787960

Agresivnost kao nagon neophodna je filogenetski za odrazavanje vrste, i ontogenetski za razvoj licnosti! U tom slucaju govori se o primarnoj agresivnosti, dok sekundarna agresivnost nastaje kao reakcija na osujecenja!
Primarni nacini rasterecenja od agresije zamenjuje se slozenijim i manje-vise drustveno prihvatljivijim: igra, motorika, govor.

2) Zavisi od individue do individue! vidjala sam pacijente koji su kroz samo psihoterapiju uspeli da savladaju i nauce da kontrolisu agresivnost! A postoje i drugi slucajevi koji to mogu samo uz pomoc odgovarajucih medikamenta!

3)Agresivnost postoji u svim odnosima i aktivnostima coveka! Dakle, postoji u svima nama!Agresivnost 787960 Dakle postoje normalna i patoloska agresivnost(odnosno poremecaj u razvoju agresivnosti)
A taj poremeceaji u razvoju agresivnosti i ispoljavaju se kroz samopovredjivanje, samoubilacka ponasanja, povredjivanje drugih (iili heteroagresivna ponasanja) itd... Tada osobu smatramo agresivnom iznad normalnih granica!


Agresivnost 787960
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Agresivnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Agresivnost   Agresivnost Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Agresivnost
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
HIPERION :: ŽIVOT :: PSIHOLOGIJA-
Skoči na: